___POZOR!___ Zasíláme pouze 1x týdně vždy v pondělí. Děkujeme za pochopení.

JAK VYBRAT SPRÁVNOU MACRAMÉ PŘÍZI

Macramé je v této době více a více oblíbené, protože k jeho vytvoření nepotřebujete nic jiného než kvalitní macramé přízi, znát pár základních uzlů a vaše ruce. Nejtěžší je ale na začátku vybrat ten správný materiál.

Protože je na trhu spousta výrobců macramé přízí, je opravdu těžké v začátcích rozeznat rozdíly ve složení a kvalitě a vybrat si tak tu nejlepší, aniž byste utratili spoustu peněz za nevyhovující materiál.

A protože vám chceme začátky s macramé co nejvíce usnadnit, vytvořili jsme pro vás jakousi příručku k výběru materiálu.

 

Pokud vybírate mezi několika výrobci, vždy porovnávejte:

  1. SLOŽENÍ MATERIÁLU Nejlepší k tvorbě macramé do interiéru je použití 100% bavlněné šňůry. Nejenže jsou na omak příjemnější, ale pracujete a zdobíte interiér s přírodním materiálem.

 

  1. NÁVIN ŠPULKY Vždy porovnávejte návin špulky v metrech. Běžný návin je 100 m. Danou cenu vydělte 100 a vyjde vám cena za 1 m. S tímto parametrem jste již schopni rozeznat rozdíly v ceně.

 

  1. CENU MATERIÁLU Cena materiálu úzce souvisí s návinem špulky a složením materiálu. Je spousta výrobců, kteří lákají na velmi výhodnou cenu, avšak, když se podíváte na složení materiálu a návin špulky, můžete zjistit, že je např. šňůra složena z 50% z polyesteru a z 50% z bavlny, nebo návin nedosahuje ani 100m.

 

  1. SÍLU STOČENÍ VLÁKEN (POUZE U STÁČENÝCH ŠŇŮR) Sílu stočení vláken můžete poznat jedině tak, že budete mít danou špulku v ruce. Z našich zkušeností můžeme říct, že je to jeden z hlavních parametrů, na který se při výběru šňůry vyplatí koukat.  Při velké síle stočení bude šňůra nejen pevnější ale také se vám nebude "rozpadat" (rozplétat) pod rukama. 

 

  1. POČET VLÁKEN (POUZE U STÁČENÝCH ŠŇŮR) Stáčené šňůry jsou výhodné hlavně při tvorbě Macramé projektu, u kterého se předpokládá nějaká "rozčesaná" část. Třásně, bambulky a rozčesané konce Macramé budou vždy vypadat lépe s vyšším počtem vláken obsažených v přízi. Vzhled rozčesaných částí bude jemnější, plnější a příjemnější na dotek. Dalo by se říci, že čím vyšší počet vláken příze má,  tím je kvalitnější.

 

Nyní vám představíme jednotlivé typy šňůr.

 

 1. Klasické  SPLÉTANÉ ŠŇŮRY   (nerozčesávací)

Splétané šňůry jsou prvním typem, který si můžete k macramé tvorbě vybrat. Jsou to klasické šňůry, které se používají například do pásku od tepláků nebo do mikin.

Výhodou těchto šňůr je, že jsou levné a se skvěle hodí na výrobky, které jsou náchylnější na znečištění. To znamená například dekorační ubrusy, polštáře, koberečky, klíčenky, košíky. Využít je samozřejmě můžete i na nástěnná macramé, kabelky apod.
 
Tyto šňůry se nedají jednoduše rozčesat.

Jejich nevýhodou je, že jsou pružné, nehodí se proto na jakékoliv projekty, kde je plánováno určité zatížení. Například závěsy na květiny. Po zavěšení květiny by mohl být vzor natažený - deformovaný.

Při vázání macramé také musíte dát pozor z důvodu pružnosti na nedotažené nebo přetažené uzly.

Při měření šňůr musíte dávat pozor na styl měření. Nikdy nesmíte šňůru u měření natahovat- výsledná délka by mohla být kratší. Z osobní zkušenosti doporučujeme šňůru nejprve odmotat a pak postupně odměřovat ze shora dolů.

U nákupu těchto šňůr si dejte obzvláště pozor na složení. Většina výrobců, kromě značky Bobbiny, používají k vyplnění šňůry umělá vlákna - 100% polyester. Šňůry jsou pak možná levnější, ale nedosahují takové kvality.

 

 Zdroj: macramesvet.cz - 5 mm premium šňůry barva natural, bobbiny.com - 9 mm jumbo šňůry barva mojito a Laurel


2. STÁČENÉ ŠŇŮRY (rozčesávací)

a)  JEDNODUŠE STÁČENÉ ŠŇŮRY 

Dalším typem šňůry je jednoduše stáčená šňůra. Je to několik bavlněných vláken jednoduše stočených k sobě.

Výhodou je, že je pevná, nepruží a dá se rozčesávat, takže s ní velmi lehce vytvoříte i lístečky, andílky, třásně, bambulky a pod.

Použít se dá také na jakékoliv nástěnné dekorace, závěsy na květiny, macramé zrcadla/ mandaly, nebo macramé duhy.   

 

Zdroj: macramesvet.cz, bobbiny.com - 5 mm macrame šňůra, barva Natural, misty, peacock blue, eucalyptus, mustard, blush, terracotta

 

b)  TROJITĚ STÁČENÉ ŠŇŮRY 

Třetím typem je kroucená stáčená šňůra “lano”. Je to několik bavlněných vláken, rozdělených do tří oddílů, které jsou stočené do jednoho celku. Označují se například jako 3PLY šňůry.

Výhodou této šňůry je její pevnost a stálost tvaru při vázání. Dá se rozčesávat, ale při rozčesání nebude efekt tak hladký jako u jednoduše stáčené šňůry. Budou se tvořit malé vlnky, které vznikly kroucením šňůry. 

Tato šňůra je perfektní pro začátečníky, je nejmíň náchylná na nedotahování a přetahování uzlů, lépe se s ní tvoří a udržují linie požadovaných tvarů - např. diamantů a rovných linií.

Kroucená šňůra bude skvěle vypadat na závěsných macramé, mandalách/zrcadlech, závěsech na květiny, kabelkách, taškách, košících apod.

Tyto šňůry můžete také použít jen jako doplněk do macramé vázaného z jednoduše stáčené šňůry. Macramé tak bude obsahovat více struktur a bude zajímavější.

 

  

Zdroj: macramesvet.cz, bobbiny.com - 5 mm 3PLY šňůra barva Natural

 
Jakou vybrat barvu?

Barvu vybírejte vždy dle intuice. Nástěnná macramé, nebo doplňky dotváří váš osobitý interiér a podtrhují vaši osobnost.

Rozhlédněte se také po vašem bytu/ domě a zamyslete se, jaké barvy u vás doma převládají, jaké struktury byste chtěli docílit, jak na vás má působit, potřebujete doma teplý nebo spíše studený tón?

Při výběru barev také dejte pozor na výběr tmavších barev. U tmavých barev složitě vázaný vzor spíše nevynikne. Zde doporučujeme sáhnout po světlých tónech a tmavší používat například na koberečky, tašky, stínidla na lampy apod.
 

Jakou vybrat velikost šňůry?

Zde platí jednoduché pravidlo, čím menší projekt vytváříte, tím menší šňůru vybírejte.

Při použití např. 3 mm šňůry na větší projekt (např. Běhoun na stůl) vám bude jeho výroba trvat strašně dlouhou dobu a spotřebujete obrovské množství šňůr. Váš projekt tedy bude dražší jak na čas, tak na materiál.

U velkých formátů 3 mm šňůry spíše připomínají vzhledově háčkování. Macramé bude působit spíše romantičtějším a jemnějším dojmem než macramé z 5 mm šňůr.

 

V NAŠICH ČLÁNCÍCH PRO VÁS MÁME DALŠÍ PRAKTICKÉ RADY

 

 

 MACRAMÉ PRAKTICKY 

 ZAČÍNÁME S MACRAMÉ - INSPIRACE 

 ZÁKLADY MACRAMÉ A NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY 

 JAK OČISTIT PŘÍRODNÍ DŘEVO