___POZOR!___ Zasíláme pouze 1x týdně vždy v pondělí. Děkujeme za pochopení.

MACRAMÉ PRAKTICKY

Na první pohled se může zdát tvoření technikou macramé složité. Ale pokud si osvojíte pár základních uzlů a tipů jak na to, půjde vám vázání Macramé jedna dvě!

Zde vám přinášíme odpovědi na nejpalčivější otázky každého macramé začátečníka.

 

Zdroj: Bobbiny.com - Bobbiny macramé 5 mm barva mustard a natural, Bobbiny 3PLY 5 mm barva mustard,

www.macramesvet.cz - Bobbiny šňůry premium 5 mm barva mustard

 

1) Jak si vybrat správnou přízi?

 Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Proto jsme raději sepsali samostatný článek  JAK VYBRAT SPRÁVNOU MACRAMÉ PŘÍZI .

 

2) S čím začít, když chci macramé vyzkoušet?

Macramé je vždy nejlepší zkoušet na menších projektech, jako jsou například menší nástěnné dekorace, mini lístečky, malé prostírání nebo klíčenky, kde si vyzkoušíme jak přízi (rozčesávací či nerozčesávací) tak i techniku vázání. U nás na e-shopu najdete mimo jiné i  KOVOVÉ KARABINY  k výrobě klíčenek nebo přívěsků.

 

Zdroj:  Bobbiny.com - Bobbiny šňůra premium 5 mm a junior 3mm barva Misty, Bobbiny macramé 5 mm barva frappé, sand, natural

 

3) Na co šňůry připevnit, když vyrábím?

Upevnění šňůr závisí na povaze a velikosti projektu. V případě nástěnného macramé je vhodné tyč pověsit na háčky na dveře, zavěsit na opěradlo židle, madlo trouby nebo ji připevnit ke stojanu na oblečení. Výborný výškově nastavitelný stojan mají za super cenu v IKEA.

Menší projekty můžete pomocí špendlíčků připevnit na skvělou   MACRAMÉ PODLOŽKU  nebo je izolepou přilepit k desce stolu.

 

  

  

 

Zdroj: Ikea.cz - šatní stojan RIGGA, macramesvet.cz - MACRAMÉ PODLOŽKA

 

4) Jak rozčesat šňůry?

 K rozčesávání šňůr můžete použít obyčejný hřebínek nebo třeba náš  DŘEVĚNÝ KARTÁČ NA MACRAMÉ Je důležité, aby zuby hřebenu byly tenké a pevné. Při rozčesávání postupujte pomalu od konců šňůry.

Přízi rozčesávejte na  PEVNÉ ŘEZACÍ PODLOŽCE kterou nemůžete hřebenem poškrábat. Pozor, při rozčesávání vzniká trochu nepořádek a prach z vyčesaných bavlněných vláken. Tomu můžete předejít tak, že si tuto činnost necháte na ven :) Balkon, terasa, zahrada apod.

Pokud vás zajímá praktická ukázka rozčesávání šňůr, koukněte na naše  YOUTUBE VIDEO  kde předvádíme rozčesávání všech typů šňůr.

 

 Zdroj: www.macramesvet.cz

 

5) Jak zafixovat rozčesané šňůry?

Pokud potřebujete, aby rozčesané šňůry neměnily tvar, je vhodné tyto šňůry zafixovat klasickým lakem na vlasy nebo škrobem ve spreji - k dostání v drogerii DM. Při výběru laku na vlasy dejte pozor, aby po aplikaci lak na omak nelepil.

 

6) Jak stříhat perfektně rovné okraje třásní? 

Pokud potřebujete perfektně zarovnat okraje nástěnného macramé, máme pro vás dva tipy.

První možnost je macramé zavěsit na stěnu a spodní okraje zalepit lepící páskou v požadovaném tvaru, pak jen dle tvaru izolepy stříháte. Druhou možnosti je macramé položit na zem na  ŘEZACÍ PODLOŽKU , srovnat si jednotlivé provázky a tímto  DOKONALÝM ŘEZACÍM KOLEČKEM  odříznout přebytečné části příze.

 

 

7) Dá se výrobek vyprat?

Macramé produkty je možné prát na nižší stupně. Doporučujeme ale raději praní v ruce. Samozřejmě, že nelze prát takové dekorace, které jsou připevněné k dřevěnému nebo kovovému základu. Pokud byl výrobek finálně zafixován lakem na vlasy jeho praní raději nezkoušejte.

 

8) Jak zpracovat dřevo, na kterém dělám závěsné macramé?

 Pokud tvoříte macramé s použitím dřevěné tyče, kterou jste zakoupili v obchodě, nemusíte ji před použitím upravovat. Pokud jste milovníkem nespoutané přírody a chcete vázat macramé na přírodní klacek neobejdete se bez řádného očištění a případně i desinfekce.

Klacek, který si přinesete z lesa zbavte kůry, naložte ho do horké lázně a vydrhněte. Poté si připravte lázeň s desinfekcí (Savem) a klacek v ní přes noc nechte namočený. Druhý den nechte klacek důkladně vyschnout - nejlépe na horkém letním slunci. Takto ošetřený klacek můžete déle upravovat - mořit nebo lakovat.

 

 

V NAŠICH ČLÁNCÍCH PRO VÁS MÁME DALŠÍ PRAKTICKÉ RADY

 

 

 ZÁKLADY MACRAMÉ A NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY 

 ZAČÍNÁME S MACRAMÉ - INSPIRACE 

 JAK VYBRAT SPRÁVNOU MACRAMÉ PŘÍZI 

 JAK OČISTIT PŘÍRODNÍ DŘEVO