___POZOR!___ Zasíláme pouze 1x týdně vždy v pondělí. Děkujeme za pochopení.

JAK OŠETŘIT PŘÍRODNÍ DŘEVO

Pokud chcete, aby Vaše Macramé zapadalo co nejvíce do přírodního "boho" stylu, určitě si vyberte přírodně opracovaný klacek. Možná si začnete lámat hlavu nad tím, jak takové přírodní dřevo ošetřit nebo připravit na vázání.

Právě proto jsme pro Vás připravili tento užitečný článek, kde se dozvíte tipy jak na to.

Pokud se rozhodnete pro přírodní dřevo, první co musíte udělat je, naplánovat si procházku do přírody - nejlépe do bukového lesa. Zde najdete krásně zbarvené bukové klacky, jako stvořené k tvorbě macramé.

Při sběru klacků je důležité zhodnotit kvalitu každého kousku. Klacky, které leží delší dobu na zemi, mohou být prolezlé broučky a plísní (různě zbarvené části klacku). 

Nejlépe uděláte, když budete vybírat větve, které jsou zachyceny o ostatní keře, či stromy a budou bez kůry. Slabší větve se nebojte přelomit do velikosti, kterou pohodlně unesete v ruce či tašce. Pokud klacek hezky křupne, je to zárukou toho, že není shnilý a je vysušený - připravený pro další zpracování. Jestli si chcete z lesa odnést silnější kousek, doporučujeme vzít s sebou pilku.

 

Co je potřeba k ošetření klacku?

Velká nádoba na koupel- k očištění a případnou dezinfekci;

Savo - k dezinfekci a vybělení klacku;

přímočará pila nebo ruční pilka - k úpravě velikostí;

kartáč- pro očištění viditelného zněčištění;

šmirgl papír- k vyhlazení uříznutých okrajů nebo k povrchové úpravě klacku.

 

V případě, že vyberete v lese opravdu hezký kousek odpadá Vám spousta práce s přípravou klacku k tvorbě ( např. odloupávání kůry, ořezávání částí, které jsou prolezlé broučky, máčení v dezinfekci, řešení pravděpodobného výskytu hmyzu). V tomto případě stačí klacek omýt, očistit kartáčem a nechat uschnout na sluníčku.

Pokud chcete klacek natónovat do odstínu, který Vám sedí do interiéru určitě se nebojte použít různé lazury, barvy, laky. S akrylovými barvami můžete také na klacky malovat různé geometrické či jiné tvary. 

 

 

 

PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS JEŠTĚ PÁR DALŠÍCH PRAKTICKÝCH RAD. 

NAKOUKNĚTE DO NAŠICH DALŠÍCH ČLÁNKŮ.

 

 

 ZÁKLADY MACRAMÉ A NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY 

 ZAČÍNÁME S MACRAMÉ - INSPIRACE 

 JAK VYBRAT SPRÁVNOU MACRAMÉ PŘÍZI 

 MACRAMÉ PRAKTICKY