Blog

Jak na macramé klíčenku?

Macramé klíčenka

Klíčenka je jeden ze základních a jednoduchých menších macramé projektů, na kterém můžete začít motat své první uzly a zdokonalit se tak v dalším tvoření. Klíčenky jsou šik a skvělý doplněk do kabelky. Potěší nejen vás, ale i rodinu nebo přátelé, kterým bude věnována jako dárek. 

Co všechno je pro výrobu klíčenky potřeba?
Výroba klíčenky je skvělá v tom, že není nikterak složitá a potřebujeme k ní jen základní věci:

  • karabina - nejideálnější je použít kovovou karabinu. Je pevná a vydrží větší zatížení. Vybrat si můžeme z široké škály barev. Nejčastěji se tak jedná o světlý nebo tmavý nikl, růžovou, zlatou, mosaznou nebo černou. Dále mají karabiny různé velikosti a tvary průvleků. Tady je potřeba myslet na to, že pokud budu chtít vyrobit širší klíčenku, musím sáhnout po větším a hranatějším průvleku. Karabiny mají také různé druhy zapínání. Karabinu můžete vybírat TADY.
  • šňůry a příze - výhodou je, že můžeme použít rozčesávací i nerozčesávací šňůry. Ideální velikost neexistuje, ale doporučujeme použít od 1,5 mm, 3 mm až po 5 mm. Je třeba mít na paměti, že čím větší průměr šňůry použijete, tím mohutnější bude klíčenka. Vhodné příze k výrobě najdete ZDE.
  • doplňky - klíčenku můžeme finálně dozdobit jakýmkoli korálkem nebo stuhou, třpytivou nitkou. Na lepení je potom skvělým pomocníkem tavná pistole. Pokud nemáte po ruce, použijte jiné odolné lepidlo na bavlnu.

Máte vše vybráno? Jste připraveni tvořit?
Pustíme se do toho!

Macramé prakticky

Macramé je ekvivalentem staršího slova drhání. Jedná se o techniku spojování přízí, šňůrek a jiných dalších nití do různých dekorací a doplňků. Původně tato technika pochází z arabských zemí, kde se rozšířila i dále. Z uzlů se vázaly rybářské sítě, koberce, ubrusy, závěsy a další.
Dnes je technika velice oblíbená k výrobě velkých nástěnných dekorací. Dále se dají vyrobit závěsné křesla, květináče, slavobrány, závěsné poličky, lucerničky. Z menších dekorací potom různé varianty soviček, andělů, lístků, klíčenek... z techniky mini macramé si můžeme vyrobit dokonce i náušnice atd. Možností je pro kreativní nadšence nespočet.
Na první pohled se někomu může zdát technika macramé složitá. Nicméně se stačí naučit pár základních uzlů a pak už jen zkoušet a trénovat. Fantazii se meze nekladou. 
Ze začátku je lepší začít jednoduššími věcmi a až potom přecházet na větší složitější projekty. 

Zde jsou odpovědi na základní otázky ohledně začátků s macramé.

1) Šnůry a příze. Jak vybrat tu správnou?

Na trhu nalezneme příze různých výrobců, které jsou odlišné kvality, tloušťky a jemnosti. Každému při tvoření vyhovuje určitá značka a kvalita se taky odvíjí od ceny přízí. Nejprve je však třeba si uvědomit, co budeme vyrábět. Na základě toho poté vybíráme vhodný materiál. V čem se jednotlivé příze liší?

  • složení materiálu: na trhu najdeme nejčastěji bavlněné a polyesterové příze. Nejlepší k tvorbě macramé do interiéru je použití 100% bavlněné příze. Je příjemnější na dotek, jemnější a hlavně přírodní. Můžeme se také setkat s bavlněnou přízí, která má polyesterová jádro. Ty jsou potom méně pevné a levnější.
  • návin: klasická délka návinu jednotlivých přízí je zpravidla 100 m. Setkáváme se však i s návinem např. 50 m. Většinou se jedná o silnější příze. Na to je třeba dát si pozor, abychom při sobě měli dostatek materiálu. Někdy se může stát, že budeme muset dokoupit materiál a narazíme již na jinou šarži, která může mít odlišný odstín než předešlá.
  • cena: ta úzce souvisí s celkovým návinem a složením materiálu. 
  • síla vláken: na každý projekt může být vhodná odlišná příze různé síly. Příze můžeme nejčastěji pořídit ve velikosti 1,5 mm, 3 mm, 5mm nebo dokonce 9 mm. 
  • typy šňůr: volíme mezi rozčesávací a nerozčesávací šňůrou. Pokud budeme chtít vyrábět nástěnné macramé nebo sovičku, hodí se nám oba dva typy šňůr. Pokud budeme tvořit lístečky, potřebujeme rozčesávací přízi.  

2) S čím začít a kde najít inspiraci, když chci macramé vyzkoušet?

Ideální je začít s jednoduchými výrobky. Do začátku můžete vyzkoušet základní uzly na menším nástěnným macramé. Mezi menší projekty můžeme zařadit i výrobu lístečků, andělů, klíčenek nebo drobných vánočních nebo velikonočních dekorací. Základní uzly a rady nalezneme jak v tištěné podobě knih prodávaných v knihkupectví, tak jsou v dnešní době oblíbené i online návody. Velkou výhodou návodů je podrobný popis jednotlivých kroků a přesný rozpis použitého materiálu.

3) Na co šňůry připevnit, když vyrábím?

Upevnění šňůr závisí na povaze a velikosti projektu. V případě nástěnného macramé je vhodné tyč pověsit na háčky na dveře, zavěsit na opěradlo židle, madlo trouby nebo ji připevnit ke stojanu na oblečení. 

4) Jak rozčesat šňůry?

K rozčesávání šňůr můžete použít obyčejný hřebínek nebo ideálně dřevěný jemný hřeben přímo na macraméJe důležité, aby zuby hřebenu byly tenké a pevné. Při rozčesávání postupujte pomalu od konců šňůry. Přízi rozčesávejte na podložce, kterou nemůžete hřebenem poškrábat. Pozor, při rozčesávání vzniká trochu nepořádek a prach z vyčesaných bavlněných vláken. 

5) Jak zafixovat rozčesané šňůry?

Pokud potřebujete, aby rozčesané šňůry neměnily tvar, je vhodné tyto šňůry zafixovat klasickým lakem na vlasy nebo škrobem ve spreji - k dostání např. v drogerii DM. Při výběru laku na vlasy dejte pozor, aby po aplikaci lak na omak nelepil.

6) Jak stříhat perfektně rovné okraje třásní? 

První možnost je macramé zavěsit na stěnu a spodní okraje zalepit lepící páskou v požadovaném tvaru, pak jen dle tvaru izolepy stříháte. Druhou možnosti je si macramé položit na tvrdou podložku a použít řezací kolečko.

7) Dá se výrobek vyprat?

Macramé produkty je možné prát na nižší stupně. Doporučujeme ale raději praní v ruce. Samozřejmě, že nelze prát takové dekorace, které jsou připevněné k dřevěnému nebo kovovému základu. 

8) Jak zpracovat dřevo, na kterém dělám závěsné macramé?

Pokud tvoříte macramé s použitím dřevěné tyče, kterou jste zakoupili v obchodě, nemusíte ji před použitím upravovat. Klacek, který si přinesete z lesa zbavte kůry, naložte ho do horké lázně a vydrhněte. Klacek ponechejte důkladně vyschnout - nejlépe na horkém letním slunci. Takto ošetřený klacek můžete dále např. lakovat. 

 

Macramé příze

Macramé příze je nejzákladnější věcí při výrobě dekorací a dalších věcí. V dnešní době je výroba macramé velice oblíbenou záležitostí a díky tomu můžeme na trhu najít nejrůznější výrobce přízí. Příze se liší mnoha aspekty a ty si v tomto článku pokusíme popsat. 

Macramé příze se liší ve:

  1. SLOŽENÍ MATERIÁLU Nejlepší k tvorbě macramé do interiéru je použití 100% bavlněné šňůry. Velice dobře se s nimi pracuje, protože jsem na omak velice jemné a příjemné. Těšit nás může i to, že vyrábíme s přírodním materiálem. Příze mohou být i polyesterové. Ty jsou většinou levnější než bavlněné. Dále můžeme narazit na mix těchto dvou materiálů. Ve většině případů se jedná o bavlněné šňůry s polyesterovým jádrem. Časem si každý najde tu svou. 
  1. NÁVIN ŠPULKY U tohoto aspektu se musíme pozastavit při porovnávání cen. Nejčastější návin příze bývá 100 m. Někdy však můžeme narazit i na menší délky a na to je třeba dát pozor při pořizování materiálu k projektu.

  2. BARVĚ PŘÍZE Díky oblíbenosti macramé si dnes můžeme vybírat z široké škály barevných odstínů. Výhodná je i kombinace několika druhů barev. Fantazii se meze nekladou.

  3. VELIKOST PŘÍZE V závislosti na typu příze můžeme pořídit mikropříze od velikosti 1,5 mm až po 3 mm, 5 mm či jumbo šňůry s průměrem 9 mm. 

  4. TYPU PŘÍZE Příze můžeme pořídit rozčesávací a nerozčesávací. Rozhodujícím faktorem pro výběr správné šňůry je daný projekt. Už podle názvu vypovídá, že se rozčesávací šňůry dají rozčesávat. To můžeme využít k výrobě různých střapců, lístečků, křídel či andělíčků, kde se nám hodí roztřepané konce příze. Rozčesávací šňůry obsahují různě stočená vlákna. Jednoduše nebo trojitě stočená vlákna obsahují např. Bobbiny. Za to nerozčesávací šňůry jednoduše nerozčeseme. Jsou velice oblíbené a využívané a můžeme si je prohlédnout ZDE. 

Nyní se pojďme podívat podrobněji na jednotlivé typu šňůr:

  • NEROZČESÁVACÍ ŠŇŮRY

    Jsou to klasicky splétané šňůry. Nedají se jednoduše rozčesat. Jsou velice často používáné, oblíbené, levnější než rozčesávací šňůry. Hodí se k výrobě klasických macramé nástěnných dekorací, soviček, lapačů snů, ozdobných kruhů, klíčenek atd. Jejich nevýhodou může být to, že jsou pružné a nemusí se hodit např. pro výrobu závěsných květináčů, kde se plánuje větší zatížení. Pružnost také může způsobit odlišně dotažené uzly. Na to je třeba dát pozor. Také při odměřování délky šňůr hraje pružnost velkou roli. Jak již bylo zmíněno, můžeme pořídit bavlněné nebo polyesterové šnůry. Šňůry pořídíme ve velikostech 3 mm, 5 mm či 9 mm. Jsou vhodné i k háčkování košíků.

  • ROZČESÁVACÍ ŠŇŮRY

    Šňůry jsou stáčené a dají se snadno rozčesat. Máme dva druhy:
    1. Jednoduše stáčená šňůra Obsahuje několik bavlněných vláken jednoduše stočených k sobě. Je to velice pevná šňůra, která nepruží. Hodí se na výrobu  klasických macramé dekorací, lístečků, křídel, andílků, třásní, duhy, závěsů na květiny nebo k výrobě zrcadel či mandal.
    2. Trojitě stočená šňůra Je sestavena z několika bavlněných vláken, které jsou rozděleny do 3 celků a ty jsou poté stočené do sebe. Jedná se o 3PLY šňůry. Tyto šňůry jsou také velice pevné, stálé a drží si tvar. U rozčesávání budou jednotlivá vlákna vypadat jako malé vlnky, jelikož byla šňůra původně zkroucená. Kroucená šňůra bude skvěle vypadat na závěsných macramé, mandalách/zrcadlech, závěsech na květiny, kabelkách, taškách, košících apod.